V času med 11. in 15. novembrom 2024 smo na Osnovni šoli Rače obeležili Teden slovenske hrane, v okviru katerega smo učencem ponudili obroke, sestavljene iz slovenskih tradicionalnih jedi in lokalno pridelanih živil. V jedilnik smo vključili jedi, kot so mešani kruh s semeni, pirin zdrob, jabolčni zavitek, koruzni kruh, buhtlje z marmelado, maslo, med, jabolka, kislo zelje, krompir, pečenice ter različne vrste solat. S tem smo podprli lokalne kmete in pridelovalce, obenem pa uživali v svežih, sezonskih sestavinah.
Petek, 15. novembra 2024, je bil poseben naravoslovni dan, saj je potekal TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK. V okviru tega dogodka so učenci uživali značilen slovenski zajtrk, ki je vključeval mleko, maslo, kruh, med in jabolka.
Učenci od 1. do 9. razreda so pripravili čudovite pogrinjke in dekoracije, ki so učilnice spremenile v praznični prostor. Vsak razred je vnesel svojo ustvarjalno noto, kar je dalo dogodku poseben čar. Pogrinjki so bili okrašeni z jesenskim listjem, papirnatimi jabolki in čebelicami, nekateri so imeli celo poslikane prte in skodelice. Učenci so ob tem uživali v druženju in spoštovanju slovenske tradicije.
Učence nižjih razredov je obiskal čebelar, ki je v šolski knjižnici izvedel predstavitev o pomenu čebel za naš vsakdan. Učenci so se seznanili s ključnim pomenom čebel za opraševanje rastlin in našo prehrano.
Učenci so imeli podaljšan rekreativni odmor, kar jim je omogočilo, da se še bolj sprostijo in uživajo na svežem zraku. Ob tem smo jih razveselili tudi z degustacijo dobrot. Na stojnicah so imeli priložnost preizkusiti različne vrste kruhov, ekološko zelenjavo, sadje in oreščke. Vse te dobrote, ki jih pogosto uporabljamo v šolski prehrani, so učencem omogočile, da so se seznanili z zdravo, lokalno in ekološko pridelano hrano. Ob tem so se zavedali pomena podpore domačim pridelovalcem ter spoznali, zakaj je izbira ekoloških pridelkov koristna za naše zdravje in okolje.
Tradicionalni slovenski zajtrk ni zgolj obrok, ampak spoznavanje naše dediščine, naših korenin in vsega tistega, kar nas povezuje z naravo in lokalnimi pridelovalci. Pomembno je, da se zavedamo vrednosti, ki jih prinaša izbira lokalnih in ekoloških pridelkov. Ta praksa ne le da koristi našemu zdravju, ampak prispeva tudi k ohranjanju narave in podpori tistih, ki skrbijo za kakovostno pridelano hrano. S tem smo na naši šoli naredili korak k večji osveščenosti in odgovornemu ravnanju, tako do hrane kot do okolja.
Ob tej priložnosti bi se želeli zahvaliti vsem, ki so omogočili izvedbo tega projekta, predvsem pa vsem učencem, ki so s svojo ustvarjalnostjo in angažiranostjo poskrbeli za praznični in poučni dogodek.
Zapisali učenci vzgoje za medije pod mentorstvom učiteljice Vesne Peklar